2015-2016 National Youth Arts Awards

The National Youth Arts Awards recognized Spotlight’s 2015-2016 theatre season with 63 nominations, listed below. Performers and artists won 20 NYA Awards for their work in Spotlight productions.

Outstanding Production

  • Won: Spring Awakening
  • Also nominated: Bring It On: The Musical

Artist of the Year

Awarded to outstanding performers for multiple productions at multiple theatres:

  • Addison Bowman for John Lennon & Me (in addition to Avenue Q at Desert Foothills Theatre and James and the Giant Peach at Valley Youth Theatre)
  • Sam Primack for Spring Awakening and Bring It On: The Musical (in addition to The 25th Annual Putnam County Spelling Bee at Chaparral High School; and Into the WoodsJames and the Giant Peach, and The Little Mermaid at Valley Youth Theatre)
  • Michael Schulz for 42nd Street and Spring Awakening (in addition to Into the Woods at Valley Youth Theatre)

Outstanding Lead Actor in a Musical

  • Won: Vincent Pugliese for Spring Awakening

Outstanding Lead Actress in a Musical

  • Won: Payton Bioletto for Spring Awakening
  • Won: Carly Grossman for Bring It On: The Musical
  • Won: Phoebe Koyabe for Bring It On: The Musical
  • Also nominated: Katie Czajkowski for 42nd Street and Lily Swope for Cinderella: A Rock and Roll Fairytale

Outstanding Lead Actress in a Play

  • Won: Ali Giordano for John Lennon & Me
  • Also nominated: Talya Ginsberg for Fairy Tale Courtroom 

Outstanding Lead Actress (Junior Division)

  • Nominated: Sophia Matin for Disney’s Alice in Wonderland Jr.

Outstanding Guest Actor

  • Nominated: Ken Goodenberger for Spring Awakening

Outstanding Guest Actress

  • Nominated: Brenda Goodenberger for Spring Awakening

Outstanding Supporting Actor (College Division)

  • Nominated: Cody Seaver for 42nd Street and Bring It On: The Musical

Outstanding Supporting Actor in a Musical

  • Won: Trey DeGroodt for Bring It On: The Musical
  • Also nominated: Phoenix Briggs for 42nd Street; Spencer Claus, Brandon Reyes, and Jeremy Yampolsky for Spring Awakening; and Brandon Reyes for Bring It On: The Musical

Outstanding Supporting Actress in a Musical

  • Won: Jasmine Bassham for Bring It On: The Musical
  • Won: Sophia Deyden for Spring Awakening
  • Won: Ava Tyson for Bring It On: The Musical
  • Won: Maggie Waller for Bring It On: The Musical
  • Also nominated: Cate Carlino for Bring It On: The Musical and Disney’s Alice in Wonderland Jr.; Hahnna Christianson for Spring Awakening; Katie Czajkowski for Bring It On: The Musical; and Camden Wawro for 42nd Street

Outstanding Supporting Actress (Junior Division)

  • Nominated: Amy Fishencord, Carly Jacobs, Ava Newton, Callista Walker, and Shannon Whitten for Disney’s Alice in Wonderland Jr.; and Oriana Valcamp for John Lennon & Me

Outstanding Supporting Actress (College Division)

  • Won: Kira Kadel for 42nd Street

Outstanding Supporting Actress in a Play

  • Nominated: Kayla Stillman for John Lennon & Me

Outstanding Featured Actor in a Musical

  • Nominated: Clay Rollon for Bring It On: The Musical

Outstanding Featured Actress in a Musical

  • Nominated: Sydnie Greger for 42nd Street

Outstanding Ensemble

  • Won: Bring It On: The Musical
  • Also nominated: 42nd Street and Spring Awakening

Outstanding Ensemble (Junior Division)

  • Nominated: Disney’s Alice in Wonderland Jr.

Outstanding Choral Concert

  • Nominated: Pitches & Tones Concert

Outstanding Costume Design

  • Nominated: Naomi Jordon and Andi Jordon for Disney’s Alice in Wonderland Jr.

Outstanding Lighting Design

  • Nominated: Josh Hontz for Bring It On: The Musical

Outstanding Set Design

  • Won: Bobby Sample for Disney’s Alice in Wonderland Jr.
  • Also nominated: Bobby Sample for Bring It On: The Musical

Outstanding Choreography

  • Won: Lynzee 4man for Bring It On: The Musical
  • Also nominated: Lynzee 4man for Spring Awakening and Alicia Frazier for 42nd Street 

Outstanding Hair and Makeup Design

  • Nominated: Trey DeGroodt for Bring It On: The Musical, and Angel DeMichael and Spencer Claus for Spring Awakening

Outstanding Musical Direction

  • Won: Mark 4man for Spring Awakening
  • Also nominated: Mark 4man for Bring It On: The Musical

Outstanding Direction

  • Won: Kenny Grossman for Spring Awakening
  • Also nominated: Kenny Grossman for Bring It On: The Musical, and Bobby Sample for Disney’s Alice in Wonderland Jr.

Outstanding New Works

  • Nominated: Kenny Grossman for Cinderella: A Rock and Roll Fairytale